Най- сериозната грешка, която можем да допуснем при покупка на пила е да я изберем заради цената или външния вид. На пазара съществува голям избор от пили за нокти , като най-работещият маркетингов трик на производителите е красивата и лачена опаковка. Не бива да си купуваме пила за нокти само, защото върху нея са нарисувани красиви пеперуди и цветя.
Когато купуваме пила, важно е тя да бъде удобна за захват и с двете ръце - да е достатъчно дълга и да има удобна за нас извивка (или пък без извивка) така че, когато пилим да можем да я държим под ъгъл 90 градуса спрямо нокътя. Това е важно, зашото при пилене под по-голям ъгъл можем изпилим в различна степен различните пластове на нокътя. След такова неправилно изпиляване при навлизане на вода между пластовете или удар, може да започне разслояване на нокътя.
Целта на употреба на пилата е от значение при покупката й, тъй като различните по абразивност пили са предназначени за различни покрития. За оформяне и скъсяване на естествен нокът, или за заглаждане на ръбчета, възникнали вследствие на удар, при нокти с изкуствено покритие най- подходяща е пила с абразивност 180 грида, направена от алуминиев оксид - така наречените “пясъчни” пили. Те могат да се дезинфекцират и имат дълъг живот. Подходящи са също стъклените пили - те имат почти вечен живот и са изключително нежни към естествения нокът. Усещането при пилене със стъклена пила обаче не е приятно на всеки.
За непрофесионална употреба е изключително важно да се избягват по-груби по абразивност пили, метални пили, “буфери” нокторезачки и ножички.
Най- добре е да си купим пилата за домашна употреба след консултация с нашия маникюрист. В много случаи е възможно дори да си купим пила от самия салон, където ще получим и информация за правилното ѝ използване и поддръжка.
Жанина Терзийска